PUTA BARCA!

Tόσο βαριά είναι...

..
..
...η φανέλα του! Ο πεντάστερος Παναθηναϊκός εκτύφλωσε την αλαζονεία της Μπαρτσελόνα κι έκανε ακόμη ένα μπασκετικό θαύμα (71-75)! Και τώρα ας έρθει στο ΟΑΚΑ!
Με ένα παραπληνητικό πρώτο 20λεπτο κι ένα... Παναθηναϊκό δεύτερο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «έσπασαν» έδρα και νεύρα Καταλανών και πήραν τον έλεγχο της σειράς. Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο +16 της δεύτερης περιόδου και τώρα... τρέχει, με το «τριφύλλι» να έχει μπροστά του την ευκαιρία να της βάλει νεά τρικλοποδιά στο δρόμο προς το Final Four.

Το σοβαρό πρόσωπο της πρώτης αναμέτρησης δεν επαναλήφθηκε αυτή τη φορά με την έναρξη και τα πράγματα έγιναν δύσκολα στο πρώτο 20λεπτο. Με 1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, μία χαμένη μπάλα, τέσσερις πάσες στις... πινικίδες και τους γηπεδούχους να τρέχουν στο παρκέ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 9-3 στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ με την «πράσινη» άμυνα να μη μπορεί να βγάλει σωστές βοήθειες κι αυτή την «Μπλαουγκράνα» να παίζει στα όρια του φάουλ η διαφορά έφτασε στο -16 (28-12) μόλις στο 13'.